Sadnúť si s priateľmi, s rodinou, rozprávať sa, smiať sa , tešiť sa z prítomnosti ľudí, ktorých máme radi. Toto pozná asi každý Slovák. Bežne ideme do baru, či kaviarne, s ponukou nápojov, ktorú už poznáme. Nič nás neprekvapí, k nápoju dostaneme pistácie alebo čipsy…, ak vám to znie nudne, máte pravdu.Naliať si však čisté slnko, k tomu vychutnať domácu lokšu a pre väčších hladošov domáci chlieb s masťou a cibuľou, škvarkové pagáče , verte, že sa naozaj cítite, ako v detstve na prázdninách u starkej.

Keď takéto stretnutie môže byť v prostredí jedinečnom svojou históriou, kde na každom kúsku cítime pot a tvrdú prácu našich predkov, miesto vyhľadávané aj zahraničnými turistami, prečo to nezažiť a nemusíte ani ďaleko chodiť. Ak ste už teraz presvedčení, tak vitajte vo vinohradníckej osade v štiavnických vrchoch Stará Hora.

Pýši sa pivničkami, kde vás majitelia s radosťou privítajú, pohostia a postarajú sa o vaše pohodlie. Len oni vám nalejú pre túto oblasť typické, starohorské samorodé víno a ponúknu dobroty starých materí.

Zuzka s Andrejom sú jedni z nich, majitelia Pivnice pod vinohradom. Andrej cestoval po svete takmer 20 rokov. Zažil prácu v USA, podnikanie v Bolívii, život v Anglicku, či v susednej Prahe. V jeho srdci zvíťazilo Slovensko, priniesol si skúsenosti, iný pohľad na život, ambície a chuť tvoriť tu, doma. Na druhej strane pocítil, že nie je úplne jednoduché po toľkých rokoch zastať, usadiť sa, prijať odlišné podmienky na prácu a rodinný život. Byť nespokojný, zbaliť sa a odísť nie je umenie. Najväčšie umenie je nájsť inšpiráciu v sebe, zorientovať sa, urobiť rozhodnutie a pustiť sa svojou cestou. Ešte keď sa k tomu primieša láska, ktorá je nikdy nekončiaca energia, nemôže to inak dopadnúť, len dobre. Tou láskou je Zuzka, dnes už manželka, ktorá s ním zdieľa ďalšiu lásku a to k tradíciám svojho kraja. Mladí manželia sa rozhodli zrenovovať a oživiť jednu z novších, vínnych pivníc a priniesť do nej vlastnoručne dorobené samorodé víno, jedinečnú špecialitu Hontu.Tak udržujú tradíciu spolu s ostatnými majiteľmi historických pivničiek, s príjemným posedením von aj dnu, pre hostí s možnosťou ochutnať sebechlebské slnko v pohári vína. Neodoláte prechádzke pomedzi pivnice, ktoré stále plnia svoju funkciu a zároveň sú najväčšou atrakciou. Svoj obdiv určite dáte ich architektúre. K tomu pohľad na pekne upravené vinice v okolí. Verím, že už teraz ste rozhodnutí navštíviť toto unikátne miesto. Stačí si rezervovať termín a Zuzka s Andrejom pripravia pre vás posedenie s čarom nedotknutého vidieka, s možnosťou ochutnávky a výberu vína priamo v pivnici, ktoré vám v chládku pod orechom nalejú a k tomu plný stôl domácich lokší,  pagáčov či domáceho chleba a párancov.

Užijete si neopakovateľnú atmosféru posedenia s priateľmi a pohostinnosť domácich. Zvlášť, ak patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú naturálne produkty, tvorené bez chemických látok, prídete si na svoje. A na koniec ešte jeden tip: majiteľ pivnice pod vinohradom plynule hovorí anglicky a španielsky. Ak chcete zážitok pre vašu pracovnú alebo rodinnú zahraničnú návštevu, určite zvoľte letný večer alebo jesenné popoludnie na Starej Hore a véééľmi dlho budú spomínať.

https://www.facebook.com/andrej.fidlus